Historia naszego klubu

Kielecka kobieca piłka ręczna swoje korzenie miała w III LO im. Norwida. Utworzona tam drużyna występowała w latach 1961-1968 pod nazwą MKS Żak Kielce, a następnie do 1973 roku jako Iskra Kielce, rywalizując przez 5 sezonów na szczeblu II ligi. Od 1973 roku kielecką piłkę ręczną reprezentował klub Budowlani Kielce. Po 21 latach prężnej działalności, sekcja w związku z brakiem funduszy została w całości przekazana do nowopowstałego klubu MTS FAMAR Kielce, który funkcjonował jeden sezon. Kontynuatorem tradycji Budowlanych były powołane do życia w 1995 roku Łysogóry Kielce, które funkcjonowały do 2004 roku oraz klub Kieleckie Stowarzyszenie Sportowe Ambit/Piowar. W październiku 1997 roku sponsorem tytularnym KSS została firma KOLPORTER Holding S.A. Od tego czasu notowane były największe sukcesy kieleckiej piłki ręcznej, w tym awans do I ligi B w sezonie 1998-1999 oraz historyczny awans do Ekstraklasy w sezonie 1999-2000. Do 2004 roku drużyna żeńska rywalizowała na najwyższym szczeblu rozgrywek. Od 2005 roku zespół rozpoczął ponownie rywalizacje na poziomie II ligi, by w roku 2009 cieszyć się z powrotu do Superligi. Kielecka piłka ręczna słynie w Polsce z doskonałej pracy z młodzieżą czego potwierdzeniem są liczne medale Mistrzostw Polski w okresie 2009-2019.

Korona Handball została powołana do życia 1 sierpnia 2013 roku. Jest kontynuatorem tradycji kobiecej piłki ręcznej w Kielcach. Klub działa jako stowarzyszenie, którego głównym założeniem jest praca z dziećmi i młodzieżą oraz rywalizacja na najwyższym poziomie rozgrywek. Cel ten jest realizowany od początku istnienia Klubu. Stowarzyszenie od lat rywalizuje w zawodach wojewódzkich – lidze świętokrzyskiej, mazowieckiej i/lub małopolskiej. Nasze zespoły z sukcesami uczestniczą w imprezach Ogólnopolskich  i Międzynarodowych. Od wielu lat dzieci i młodzież reprezentują Miasto Kielce w zawodach rangi Mistrzostw Polski, zdobywając medale we wszystkich kategoriach wiekowych.

Na przestrzeni ostatnich lat wywalczyliśmy m.in.:

* 2014r. - II miejsce w Mistrzostwach Polski Juniorek

* 2015r. –  I miejsce w Mistrzostwach Polski Juniorek Młodszych

* 2016r. – II miejsce w Mistrzostwach Juniorek Młodszych

* 2016r. – II miejsce w Pucharze ZPRP Dziewcząt

* 2018r. –  I miejsce Pucharu ZPRP Młodziczek

* 2019r. – II miejsce w Mistrzostwach Polski Juniorek

Stowarzyszenie Korona Handball jako jedyny Klub piłki ręcznej w Polsce, występujący w PGNiG Superlidze, czy w obecnym sezonie w I lidze Kobiet, może pochwalić się posiadaniem w składzie 80% wychowanek, co jest kolejnym sukcesem Klubu. Doskonała praca naszych trenerów owocuje powołaniami do kadr narodowych. Aktualnie w szkoleniu centralnym udział bierze 11 zawodniczek naszego stowarzyszenia. Najzdolniejsze  dziewczęta były i  są stale   powoływane   do    kadr narodowych, brały  udział w  Młodzieżowych  Mistrzostwach Świata i   Mistrzostwach Europy  Juniorek. Dzięki dobrej pracy z młodzieżą udało nam się stworzyć drużynę seniorską opartą głównie na zawodniczkach pochodzących z Kielc i Województwa Świętokrzyskiego. Aktualnie nasza pierwsza drużyna bierze udział w rozgrywkach I Ligi kobiet. Ważne   jest  dla  nas  kontynuowanie   wieloletnich   tradycji tej dyscypliny w Kielcach, i w regionie świętokrzyskim oraz jej dalszy dynamiczny rozwój.